Komórki macierzyste to wszechstronne i wyjątkowe komórki, zdolne do nieograniczonych podziałów i różnicowania. Stały się kluczowym elementem innowacyjnych terapii z zakresu medycyny regeneracyjnej i estetycznej. Służą m.in. do redukcji zmarszczek i blizn, poprawy ogólnej kondycji skóry, leczenia łysienia. Poznaj zaawansowane możliwości komórek macierzystych.
Komórki macierzyste – co to jest?
Komórki macierzyste to specyficzne jednostki strukturalne występujące w różnych tkankach naszego organizmu, które mają zdolność do nieograniczonych podziałów. Są w stanie się regenerować i przekształcać w dowolne typy komórek. Po wszczepieniu w tkankę rozpoznają uszkodzenia i natychmiast rozpoczynają procesy naprawcze. Komórki macierzyste wykorzystuje się w terapiach medycyny regeneracyjnej. Do zabiegów pozyskuje się je bezpośrednio od Pacjenta, najczęściej z tkanki tłuszczowej – są to tzw. mezenchymalne komórki macierzyste. Komórki macierzyste wykorzystuje się również m.in. w medycynie estetycznej, ortopedii, chirurgii, stomatologii.
Wszechstronne zastosowanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste są cenione przede wszystkim za wyjątkowe właściwości regeneracyjne. Wykorzystuje się je do zwiększenia elastyczności i napięcia skóry oraz redukcji zmarszczek na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. Przy pomocy komórek macierzystych można redukować również inne ubytki tkankowe, np. blizny czy rozstępy. Wstrzyknięte w okolice żuchwy przyczyniają się do poprawy owalu twarzy. Terapia komórkami macierzystymi na twarz wpływa na redukcję przebarwień i poprawę kolorytu cery. Wykorzystuje się je również w leczeniu łysienia – poprawiają kondycję skóry głowy, pobudzają wzrost włosów i zapobiegają ich dalszemu wypadaniu.
Ciekawym zastosowaniem komórek macierzystych jest lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej, podczas którego wykorzystuje się zarówno potencjał komórek macierzystych, jak i naturalny wypełniacz, jakim jest własny tłuszcz. Dzięki temu w ramach jednego zabiegu można jednocześnie wymodelować ciało, ujędrnić biust i zredukować zmarszczki.
Jak wygląda zabieg komórkami macierzystymi?
Zabieg rozpoczyna się od pobrania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej z takich miejsc, jak brzuch, pośladki czy uda, czyli tam, gdzie tkanka tłuszczowa jest zmagazynowana w największej ilości. Odbywa się to metodą mało inwazyjnej liposukcji laserowej lub ultradźwiękowej, wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa jest poddawana wirowaniu w celu wyodrębnienia z niej jak największej ilości komórek macierzystych. Uzyskany w ten sposób preparat wstrzykuje się w okolice ubytków tkankowych (np. zmarszczek, blizn, rozstępów) przy pomocy cienkiej igły.
Komórki macierzyste natychmiast inicjują procesy regeneracyjne w miejscu, do którego zostały wprowadzone. Pobudzają syntezę kolagenu, elastyny i naturalnego kwasu hialuronowego w skórze, czyli substancji, które wpływają na młody i promienny wygląd skóry. Efektem działania komórek macierzystych jest wyraźna poprawa kondycji skóry, ale nie od razu. Na optymalne rezultaty trzeba poczekać około 3 miesięcy – tyle trwają procesy regeneracyjne, zainicjowane przez komórki macierzyste. Efekty jednorazowego transferu komórek macierzystych mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.
W razie innych pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Warszawie.
Treść promocyjna
Zobacz także: